Naklejka reklamowa, czy wycinana ploterem grafika z folii samoprzylepnej ?

Naklejka reklamowa, czy wycinana ploterem grafika z folii samoprzylepnej ?

Naklejka reklamowa samoprzylepna, czy grafika wycinana z kolorowej folii samoprzylepnej ?

Czym się różnią i jakie są ich zastosowania. Czy warto jeszcze wycinać, czy lepiej jest wydrukować ?

Naklejka samoprzylepna jest to wydrukowany wielokolorowy pojedynczy element wycięty według wcześniej ustalonego wzoru, który tworzy jej kształt. W naszym przypadku druk wykonywany jest na ploterze wielkoformatowym, tuszem eco ultra solventowym. Naklejamy ją za jednym razem i w całości. Kolorowa grafika, dowolnej wielkości tekst, zdjęcia, rysunki techniczne – w zależności od potrzeb szata graficzna naklejki może być dowolnie projektowana. Najczęściej nalepki są stosowane do odznaczania produktów, zawierają bowiem opis, skład, dane techniczne, itp. Można je również stosować w celach reklamowych, ewidencyjnych lub jako np. naklejki dla dzieci. Zastosowań jest wiele, od etykiety produktowej do śmiesznej naklejki na samochód.  Jako podłoże do druku najczęściej stosujemy białą folię monomeryczną, jak również folię srebrną, złotą,  lub bezbarwną . Nowością jest zastosowanie do druku folii glass decor.

Jeśli zaś chodzi o wycinanie ploterem w kolorowej folii samoprzylepnej,  wówczas każdy element wycinamy w danym – jednym – kolorze. Jeśli zaprojektowana grafika składa się z wielu kolorowych części, wtedy każdy kolor wycinany jest jako osobny składnik całości. Ploter tnący, z aktywną głowicą tnącą jest w stanie wyciąć elementy o grubości 2 mm i wysokości co najmniej 5 mm (mniejszych raczej nie polecam) co w znaczny sposób ogranicza możliwości. Grafika, litery samoprzylepne wycinane z folii służą więc głównie do zastosowań zewnętrznych, jeśli np. mamy do wycięcia godziny otwarcia naszej placówki, i chcemy nakleić je na szklane drzwi wejściowe. Można oczywiście wycinać wieloelementowe grafiki z kolorowej folii samoprzylepnej, jednak dość czasochłonne jest ich późniejsze łączenie w jeden wielokolorowy element. Należy tu również wspomnieć, iż przy plotowaniu (wycinaniu ploterem) mamy do dyspozycji tylko kolory folii, które zostały wyprodukowane przez konkretnego dostawcę, co w znacznym stopniu ogranicza skalę wyboru. Przy wykonywaniu naklejki samoprzylepnej, już takiego ograniczenia nie ma, gdyż drukuje się w skali CMYK pozwalającej na osiągnięcie praktyczne każdego wybranego przez nas koloru.

Co jest lepsze ? To zależy od wielu czynników, dlatego zapraszamy do zadawania pytań, nasze wieloletnie doświadczenie w tej dziedzinie pomoże wybrać odpowiedni produkt.

Dla ciekawskich, poniżej to co w tekście ilustrujemy zdjęciami 😉

Komputerowe wycinanie w folii samoprzylepnej. Litery samoprzylepne

Drukowanie naklejek reklamowych, naklejka samoprzylepna.