POMOC, jak przygotować plik?

Nasze  wytyczne

dla grafików i osób
składających  zamówienia

W trosce o jak najwyższą jakość świadczonych usług uruchomiliśmy dodatkową usługę polegającą na weryfikacji przesłanego pliku przez naszych specjalistów. Zalecamy wybór technologi druku metodą UV LED z plików wektorowych, które zapewniają wysoką “jakość”  druku i bardzo dobre odwzorowanie elementów drukowanych.
Dodatkowo dla wymagających klientów zawsze zalecamy “wydruk próbny”  – zamów – w postaci mniejszego arkusza aby samemu przekonać się o ostatecznym wyglądzie i ewntualnej korekcie, która zapewni uzyskanie zamierzonego celu w przygotowanym do druku projekcie graficznym..

Gotowe szablony plików do druku

Poniżej znajdziesz przygotowane przez nas gotowe szablony plików produkcyjnych na podstawie których będziesz mógł łatwo przygotować właściwy plik do druku. Resztę informacji znajdziesz poniżej w kolejnych sekcjach.

1

Folie KLASYCZNE

Folie zwykłe jak np. folia biała błysk, biała mat.
Druk: CMYK

pobierz

2

Folie METALICZNE

Folie metaliczne srebrna, złota, oraz folie złota i srebrna matowa
Druk: CMYK, CMYK + BIAŁY

pobierz

3

Folia BEZBARWNA

Folia bezbarwna błyszcząca, bezbarwna matowa
Druk: CMYK, CMYK + BIAŁY

pobierz

Jakie pliki przesłać?
Z czego korzystać?

My zalecamy program Adobe Illustrator
      oraz pliki:
 *.eps – lub –  *.ai – lub – *.pdf

 pliki z programu CorelDraw (*.cdr) – nie zalecamy. 

Pliki muszą być w skali 1:1, dla pewności podaj wymiary jakie chcesz uzyskać w informacjach dodatkowych przy składaniu zamówienia przez sklep, lub zamieść je w treści maila. Pamiętaj, pliki drukujemy w postaci jakiej je otrzymaliśmy, nic nie zmieniamy jeśli nam tego nie napiszesz. 

Pliki z innych programów bywają “niekompatybilne programowo” i niestety z powodów od nas niezależnych mogą otwierać się niepoprawnie i zawierać błędy, co również wpływa na ich błędną realizacje. Przy druku z formatów plików przez nas niezalecanych, wszelkie reklamacje dotyczące druku i cięcia z powyższego powodów nie będą uwzględniane.

Czy muszę układać naklejki na arkuszu ?
Nie nie trzeba, wystarczy przesłać jedną naklejkę z kształtem cięcia. Proszę jednak pamiętać, że o ile druk może być w wersji bitmapowej, o tyle kształt cięcia musi być w wersji wektorowej. Jeśli tego nie potrafisz jak najbardziej możemy odpłatnie to dla Ciebie wykonać, tutaj znajdziesz produkt.
Co to jest arkusz ?
Arkusz jest to minimalna powierzchnia na jakiej umieszczamy Twoje naklejki, elementy do druku. Pole zadruku stanowi powierzchnię 40 x 90 cm, reszta arkusza to marginesy technologiczne. Więcej o arkuszu możesz poczytać tutaj.
Co to jest CMYK, CMYK +biały ?
Jest to oznaczenie/zestaw czterech podstawowych kolorów tuszy stosowanych do druku, jak i również skala kolorystyczna pozwalająca na uzyskanie odpowiedniego koloru. Aby uzyskać konkretny kolor tę skalę właśnie się stosuje np. kolor czerwony to : C:0 M:100 Y:100 K:0. Stosowanie jakichkolwiek innych palet barw, może prowadzić do błędnego odwzorowania koloru na wydruku.
Jakie jest minimalne zamówienie ?

Zazwyczaj jest to jeden arkusz o wymiarach podanych przy danym produkcie lub jeden metr bieżący materiału o danej szerokości, lub minimalna ilość/nakład podany na stronie w przypadku ulotek i wizytówek.

 

– Jak przygotować plik do druku na ploterze wielkoformatowym? –

Specyfikacja przygotowania pliku do druku wielkoformatowego (solwent, druk UV LED).
1. Zalecamy pliki w formatach: *.ai, *.eps, *.pdf ; przyjmujemy jednak również i pliki  *.tiff, *,jpg, *.png, *.psd, *.cdr (nie polecamy przy dodatkowych efektach np. soczewka, przejście tonalne,itp.)
2. Do docelowego formatu należy dodać po 3 mm tzw “spadu” tła na ścięcie.
3. Kolorystyka CMYK , lub CMYK + BIAŁY (co do białego tutaj instrukcja)
4. Należy zachować co najmniej 4 mm odstępu wszystkich tekstów, grafiki od linii cięcia.
5. Wszystkie teksty (fonty) zamienić na krzywe.
6. Kolor czarny powinien składać się z następujących składowych: C: 0 M: 0 Y: 0 K: 100
7. Wszystkie zdjęcia lub elementy bitmapy w kolorystyce CMYK i rozdzielczości 300 dpi.
8. Zalecane składowe dla odcieni szarego : tylko K , np.: C:0 M:0 Y:0 K:60

WAŻNE : Wszystkie efekty specjalne użyte w przesłanym do nas pliku, który został stworzony w programach do grafiki wektorowej należy zamienić na mapę bitową/grafikę rastrową. W przeciwnym wypadku NIE ODPOWIADAMY za “błędy” w druku tym spowodowane.
Jeśli chcesz uzyskać wzmocnienie koloru czarnego (dotyczy wyłącznie druku solwentowego) użyj ustawień C:55 M:55 Y:55 K:100, proszę jednak pamiętać, że naszym zdaniem nie na każdym materiale jest to pożądane a w szczególności na materiałach błyszczących.

Prosimy o przygotowywanie plików w skali 1:1 SZEROKOŚĆ DRUKU naszego plotera to maksymalnie 150 cm, większe elementy drukujemy w częściach. Szerokość druku jest również zależna od materiału – podkładu – na którym drukujemy, np. canvas ma szerokość druku do 130 cm. Upewnij się więc, że posiadamy daną szerokość materiału.

Jeśli chodzi o pliki wektorowe oraz mieszane (wektorowe z bitmapami lub efektami bitmapowymi) zalecenia nasze są następujące:
  – nie mieszamy elementów CMYK i RGB. Któreś z nich będą miały złą kolorystykę.
  – unikajmy Pantonów, choć w większości wypadków drukują się poprawnie.
  – nie mieszamy Pantonów i RGB.
  – nie należy dodawać drukarskich znaków cięcia i paserów
  – w przypadku białego tła należy dodać ramkę 1px wyznaczającą granicę projektu
  – usuwamy wszystkie elementy niepotrzebne oraz znajdujące się poza stroną
W przypadku tworzenia plików PostScriptowych oraz PDF nie robimy separacji, negatywu ani odbicia lustrzanego.

Ze względu na różnice technologiczne, wynikające ze sposobu wyświetlania kolorów przez większość monitorów a technologią druku (w której wykorzystywana jest przestrzeń barwna CMYK) porównywanie kolorystyki wydruku z kolorystyką prezentowaną na monitorze jest niepoprawne technologicznie. Brak zgodności kolorów wydruku z obrazem ekranowym nie może być więc powodem do zgłoszenia reklamacji. Przesłane pliki zawsze drukujemy w postaci jakiej je otrzymaliśmy, nie ingerujemy w ich treść ani elementy graficzne .


 – Jak przygotować plik do wycinania na ploterze tnącym. –

Abyśmy bezproblemowo mogli wyciąć (zrealizować) dostarczony przez
Państwa plik (zlecenie) bez dodatkowych kosztów powinien spełniać on
następujące warunki:
  – plik powinien mieć rozszerzenie *.ai, *.eps, (Adobe Illustrator) *.cdr ( CorelDraw )
  – wszystkie fonty powinny być zamienione na krzywe
 – grafika, loga, rysunki powinny być w wersji wektorowej (bitmapy podlegają wektoryzacji – kup wektoryzację
  – kształt który ma zostać wycięty nie powinien być stworzony grubością linii, ploter widzi tylko pojedynczą cienką linie (grubość włosowa) a nie grubą
  – wszystkie kształty powinny być zamknięte ( po kliknięciu na dany element musi dać się on wypełnić dowolnym kolorem)
  – najcieńsze wycinane elementy nie powinny mieć mniej niż 4 mm grubości ( zalecamy ! ) i co najmniej 3 cm wysokości
  – linie cięcia nie mogą nachodzić na siebie, ani się dublować, mogą jednak się przecinać co nie jest wskazane
       ….. więcej informacji o wektoryzacji znajdziesz na : https://www.rem.pl/wycinanie-ploterem/grafika-wektorowa/



  – Jak przygotować plik do druku offsetowego oraz cyfrowego ? –

1. Przyjmujemy pliki w formatach:  *.eps, *.ai, *.pdf, *.cdr  
2. Do docelowego formatu należy dodać po 3 mm na ścięcie.
3. Kolorystyka CMYK.
4. Należy zachować 5 mm odstępu wszystkich tekstów od linii cięcia.
5. Wszystkie teksty zamienić na krzywe.
6. Kolor czarny powinien składać się z następujących składowych: C: 50 M: 50 Y: 50 K: 100
7. Wszystkie zdjęcia lub elementy bitmapy w kolorystyce CMYK oraz rozdzielczości 300 dpi.
8. W przypadku bigowania należy oznaczyć je poza projektem na wysokości ok 4 mm od linii cięcia.
Kolor czarny dla tekstów to: C: 0 M: 0 Y: 0 K: 100

WAŻNE :
Pliki w innych formatach (pakiet Office, Word, Excel, Power Point itp.) naszym zdaniem w większości przypadków podlegają konieczności wykonania dodatkowego ich opracowania graficznego, co wiąże się z dodatkową opłatą. Nie polecamy tego rodzaju plików z których mamy bezpośrednio drukować. Zawsze istnieje możliwość zapisu pliku do pdf-a, jednak i tutaj zalecamy ostrożność.


  – Jak długo trzeba czekać na realizację zamówienia ? –

Czas realizacji to przeważnie 1-3 dni robocze a liczone od momentu opłacenia zlecenia (zaksięgowania środków na naszym koncie bankowym, nie dotyczy płatności PayU – te księgowane są praktycznie na bieżąco) i zaakceptowania/przesłania pliku produkcyjnego. Jest on również zależny od ilości zamówień aktualnie realizowanych przez naszą firmę, jak i w przypadku dużych zamówień od ich zakresu i wielkości. Czasami istnieje możliwość odbioru pracy tego samego dnia, w przypadku gdy mamy takie możliwości  czyli “wolne moce przerobowe”, a klientowi zależy na czasie, wiąże się to jednak z wyższymi cenami za usługę expresową.


  – Jak poznać cenę realizacji mojego zamówienia ? –

Najlepiej wejść na stronę naszego sklepu internetowego  gdzie zawsze znajdują się aktualne ceny i oferowane przez nas usługi.
Można też skierować do nas zapytanie drogą mailową, wówczas dokonamy wyceny zlecenia przed jego realizacją. Do dokładnej wyceny potrzebujemy gotowego pliku w formie elektronicznej (*.ai, *.eps, *.pdf,  *.cdr) z fontami zamienionymi na krzywe, grafika w wersji wektorowej (w przypadku wycinania) lub bitmapowej (w przypadku samego druku), w każdym innym przypadku dokonana przez nas wycena będzie orientacyjna, i mogąca ulec zmianie, ponieważ nie jesteśmy w stanie dokonać dokładnej wyceny na podstawie przybliżonych wymiarów, orientacyjnej informacji o typie i materiałach zużytych do reklamy. Prosimy zatem o podawanie jak najdokładniejszych informacji, dzięki temu wycena będzie również jak najbliższa tej faktycznej. Zdjęcia które mają zostać użyte w wykupionym przez Państwa opracowaniu graficznym, a nie zostały dostarczone przez Państwa, zostaną przez nas zakupione w specjalistycznych serwisach internetowych oferujących takie usługi. Ich koszt zostanie Państwu podany drogą mailową przed ich zakupem, i dopiero po akceptacji i uiszczeniu dodatkowej kwoty za ich zakup, zostaną one wykorzystane w opracowaniu graficznym.

Kreator naklejek – stwórz własny projekt online.

Wepik to edytor online, dzięki któremu możesz łatwo tworzyć i pobierać własne projekty. Pozwala spersonalizować każdy element oferowanych szablonów. Zmieniaj kolory, położenie, rozmiary, czcionkę i wiele więcej, wykorzystuj gotowe grafiki wybierając spośród wielu dostępnych bibliotek.

  Po zakończonej pracy – wysyłasz/załączasz do zamówienia w naszym sklepie online – gotowy plik w formacie *.pdf (zalecane) lub innym oferowanym przez ten kreator.

Czytaj więcej …
Kreator naklejek, zaprojektuj online własny wzór naklejki.

Sklep dla poprawnego działania używa "cookie".
Nasza Polityka Prywatności.

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close