Naklejka samoprzylepna, jak przygotować plik ?

Naklejka samoprzylepna, jak przygotować plik ?

PLIK DO DRUKU ,,w dużym skrócie”

skala 1:1

w formacie: *.eps, *.ai, *.pdf ( inne formaty mogą powodować błędy w druku )

najlepiej w wersji wektorowej, zdjęcia pozostają jako bitmapy

zawierać warstwy: warstwa druku CMYK, warstwa z kształtem do wycinania, warstwa druku tylko z kolorem białym (w przypadku druku lub poddruku kolorem białym)

kształt do wycinania musi być w wektorach

skala kolorystyczna CMYK

wszystkie fonty (czcionki) zamienione na krzywe

… więcej informacji poniżej

 • Co mam w cenie naklejki ?

W cenie zawsze jest wybrana przez Ciebie z tego co mamy w swojej ofercie folia samoprzylepna (biała, kolorowa, błyszcząca, matowa, odblaskowa, wielorazowa, etc.), wycięcie indywidualnego kształtu naklejki (dokładne odwzorowanie kształtu = aktywna głowica wycinająca), dowolna wielkość, oraz druk w przestrzeni barwnej CMYK. U nas to Ty decydujesz ile chcesz zamówić naklejek, w jakim kształcie, w jakim kolorze, i na jakiej foli. Przy nietypowych kształtach zlecić nałożenie papieru transportowego aby nakleić ją “za jednym razem”. Przy braku projektu graficznego, wykonamy go dla Ciebie od podstaw. Wszystko możesz zlecić przez internet, nie ruszając się z miejsca, a kurier dostarczy zrealizowane zamówienie na terenie kraju jak i Europy.

Wydrukujemy dla Ciebie nawet 1 sztukę naklejki!

 • Rozmiar naklejki, jak go zmierzyć ?

Niebieska linia na rysunku to kształt naklejki po którym będzie wycięta na ploterze tnącym (komputerowy wykrojnik), czerwone linie oznaczają wymiarowanie, czyli najszersze miejsca naklejki. Pamiętaj kształt wycięcia naklejki musi być w wersji wektorowej (wektoryzacja z naszej strony jest płatna).

Jak poprawnie wymiarować naklejkę ?

 • Jak przygotować plik do druku ?

Plik z ułożonymi na arkuszu naklejkami powinien być przygotowany w skali 1:1, posiadać zewnętrzne spady “samego tła” w wielkości 2-3 mm, jak również grafika/tekst naklejki powinien być oddalony od linii cięcia co najmniej 3 mm. Zarówno spad jak i oddalenie od linii cięcia potrzebne jest, aby podczas wycinania kształtu ploterem tnącym zniwelować ewentualne przesunięcia. Rysunek poniżej obrazuje  te “granice” dokładniej.

Jak przygotować naklejkę reklamową ?

Plik powinien zawierać co najmniej 2/3 warstwy :

 • warstwa tego co mamy wydrukować – bitmapa lub wektor; kolorystyka w skali CMYK
 • warstwa na której będzie kształt cięcia w wersji wektorowej
 • warstwa koloru białego w wersji wektorowej (dotyczy wyłącznie druku na folii bezbarwnej)
 • Jak samemu ułożyć naklejki na arkuszu ?

Rysunki poniżej dokładnie ilustrują jak należy ułożyć naklejki na przykładowym arkuszu 45 x 95 cm. Na arkuszu możesz ułożyć jeden, jak i również wiele wzorów naklejek. Przy wielu wzorach i ułożonym arkuszu zaoszczędzisz troszkę pieniędzy 😉 My stosujemy zasadę jeden arkusz = jeden wzór, nie ma ona zastosowania gdy sam prześlesz nam gotowy, ułożony poprawnie arkusz z wieloma wzorami. Układanie kilku wzorów na jednym arkuszu przez nas jest dodatkowo płatne i znajdziesz to w usługach dodatkowych.

Prosimy tutaj pamiętać, że w przypadku wyboru dodatkowej usługi polegającej na cięciu papieru podkładowego  – ” cięcie na pojedyncze sztuki “ –  (wycinanie naklejek w folii jest w cenie) należy między naklejkami zachować odstęp 10 mm, oraz “linia cięcia papieru” pozioma jak i pionowa nie może przecinać innej naklejki (obrazuje to rysunek poniżej).

Wycinanie naklejek na pojedyncze sztuki, REM pracownia reklam

Jest to niezbędny margines potrzebny dla maszyny realizującej cięcie na sztuki, nie dotyczy on jednak naklejek FlexCut.

Jak przygotować plik z naklejkami reklamowymi.

WARSTWA 1 – czyli ułożone w jednym elemencie zgodnie z powyższym schematem te części naklejki, które mają zostać TYLKO WYDRUKOWANE. Linie niebieska i zielona zostały umieszczone poglądowo w celu zilustrowania odpowiednich powierzchni takich jak  pole arkusza i pole zadruku. Są to niestety spady produkcyjne, których nie da się wykorzystać.

Naklejki o nieregularnym kształcie muszą być od siebie oddalone co najmniej w odległości 5 mm (wymagania technologiczne).

Jak przygotować plik z naklejkami reklamowymi.

WARSTWA 2 – czyli ułożone w jednym elemencie zgodnie z schematem te linie (kształty)  naklejki, które mają zostać TYLKO WYCIĘTE. Linie niebieska i zielona zostały umieszczone tylko poglądowo w celu zilustrowania odpowiednich powierzchni – pole arkusza i pole zadruku. Prosimy zamieniać obrysy w grafice na obiekty. Inaczej mówiąc grubość linii nadana w programie graficznym , przez ploter będzie odczytana jako pojedyncza linia.

Jak przygotować plik z naklejkami reklamowymi.

Proszę pamiętać aby poszczególne linie cięcia nie nachodziły na siebie. Ilustruje to rysunek poniżej. Efektem bowiem takiego nachodzenia będzie przecięcie tego samego elementu dwa razy i uszkodzenie arkusza a tym samym i wydrukowanych naklejek. Tutaj linie cięcia muszą być więc liniami ciągłymi biegnącymi od początku do końca arkusza w pionie i poziomie. Nie dotyczy to lini cięcia kształtów nieregularnych, gdzie są to zamknięte elementy, oddalone od siebie co najmniej 3 mm.

Jak przygotować plik z naklejkami reklamowymi.

Przy naklejkach o nieregularnym kształcie np. jak w rysunku poniżej jest to kształt koła, poszczególne elementy ciecia muszą być od siebie oddalone co najmniej o 5 mm, jest to spowodowane cyklem produkcyjnym i technicznymi wymaganiami maszyny wycinającej kształt (komputerowego wykrojnika).

Jak przygotować plik z naklejkami reklamowymi.

 • Dowolny kształt – jak można wycinać naklejki ?

Wycinanie naklejek odbywa się na ploterze tnącym z aktywną głowicą, co pozwala na bardzo dokładne odwzorowanie wycinanego kształtu (rogi są wycinane pod kątem 90 stopni, a nie jak w przypadku noża ciągniętego “zaokrąglane”) – jest to bardzo ważne w szczególności przy małych literach jak np litera “I” która w przypadku noża ciągniętego może być elipsą.

Naklejki można wycinać na trzy sposoby (przerywana czerwona linia to miejsce cięcia/wycinania indywidualnego kształtu przez ploter tnący) :

 • wycinanie w prostokącie, kwadracie, kółku (poniżej przykład prostokątu)

Wycinanie naklejek reklamowych

 • wycinanie z outlinem (biała część oddzielająca grafikę naklejki od tła na którym zostanie naklejona)

Wycinanie naklejek reklamowych z outlinem

 • wycinanie naklejek “na ostro” (wówczas plik powinien mieć tzw nadlewkę koloru tła grafiki, dodatkowo po 3 mm na około)

Naklejki reklamowe wycinane na ostro.

Najlepiej aby plik był przygotowany na dwóch warstwach, na jednej aby znajdowała się sama grafika, na drugiej sam obrys do cięcia (przerywana czerwona linia).

Druk naklejek samoprzylepnych, firmowych, reklamowych.

Drukarnia naklejek reklamowych. REM pracownia reklam.

 • W jakiej wersji powinien być plik ?

Plik najlepiej przygotować w wersji wektorowej (więcej znajdziesz na : https://www.rem.pl/grafika-wektorowa ), w Corelu (*.cdr, *.pdf ), lub w Adobe Ilustartor (*.ai, *.eps,*.pdf). Wówczas przy druku uzyska się najlepszą efekt wizualny (popularnie określany jako “jakość”) napisów (liter), nie ma to znaczenia jeśli naklejka składa się wyłącznie z samej grafiki. Pamiętaj aby wszystkie fonty/litery zamienić na krzywe. Podsumowując, wersję wektorową można bezstratnie zmniejszać lub zwiększać, jak i edytować dowolne jej elementy.

Nie polecamy drukowania naklejek samoprzylepnych zawierających tylko tekst z plików bitmapowych (*.jpg, *.gif, *.tiff, *.bmp, itp), gdyż naszym zdaniem efekt końcowy (czytelność napisów) może być różny (gorszy) od tego zamierzonego. Rysunek poniżej dokładnie pokazuje różnicę : po lewej literkę “A” jako wektor, po prawej literkę “A” jako bitmapę.

Grafika bitmapowa, czy wektorowa ?

 • Próbka naklejek – jak osobiście przekonać się o wyglądzie mojej naklejki ?

Zawsze a w szczególności przy zamawianiu większej partii naklejek proponujemy wykonanie “małego arkusza” naklejek co pozwoli na wizualne określenie czy ostateczny wygląd, kształt naklejki jest taki jak tego oczekiwałeś. W sklepie internetowym wybierz wówczas arkusz o najmniejszych wymiarach, w mailu po prostu napis, że chcesz wydrukować próbkę.

 • Termin realizacji ?

Dokładamy wszelkich starań aby był on jak najkrótszy, przeważnie małe nakłady drukujemy z dnia na dzień, czasami zdarza się że nawet w ciągu dnia. Przy większych nakładach, termin zawsze ustalamy z klientem indywidualnie.  Proszę pamiętać, że w przypadku wyboru wysyłki zamówienia firmą kurierską, należy dodać do czasu realizacji czas dostawy (korzystamy z firmy DPD, która jak dotychczas dostarcza nasze przesyłki na terenie kraju na dzień następny od nadania z czego się bardzo cieszymy).

 • A co gdy nie mam własnego projektu ?

Nasz dział graficzny zapewnia również kompleksowe usługi z zakresu projektowania, wraz z przygotowaniem plików do druku co gwarantuje najwyższą jakość. Tworzymy indywidualne projekty od podstaw, lub z dostarczonych materiałów. Dlatego jeśli nie jesteś w stanie samodzielnie przygotować takiego pliku, zleć to nam, więcej w dziale :  opracowanie graficzne

 • Technika druku naklejek

Druk wykonujemy na ploterach eko solventowych oraz techniką UV LED z zastosowaniem markowych folii oraz tuszy. Więcej o samym druku możesz poczytać tutaj.

 • Jak z wytrzymałością naklejek ?

Naklejki w zależności od wyboru nośnika/foli  oraz technologii druku odporne są na warunki atmosferyczne typu deszcz, temperatura, blaknięcie zgodnie ze specyfikacją producenta i w zależności od warunków w jakich są one eksploatowane. Z naszego doświadczenia i informacji uzyskanych od klientów wiemy, że jest to przeważnie przedział czasowy 2-5 lat. Zawsze na Twoje życzenie poza informacjami zawartymi w naszym sklepie internetowym, możemy drogą mailową wysłać wszelkie otrzymane od naszych dostawców materiały dotyczące danego produktu, które są w ich posiadaniu a zostały dostarczone przez producentów. Jeśli zależy Ci na wysokiej jakości oraz dużej wytrzymałości polecamy druk technologią UV LED.

Tani druk naklejek samoprzylepnych o dowolnym kształcie.


Jeśli nadal masz jakieś pytania zapraszamy do kontaktu bezpośredniego

pod numerem telefonu  22 868 35 94


 

Linki o podobnej tematyce które mogą Cię zainteresować:

 • Jakość a rozdzielczość :

https://www.rem.pl/jakosc-druku-slow-pare-o-rozdzielczosci

 • Różne kształty naklejek :

https://www.rem.pl/naklejki-samoprzylepne-rozne-ksztalty

 • Wycinanie różnych kształtów naklejek :

https://www.rem.pl/wycinanie-naklejek-o-roznych-ksztaltach

 • Grafika wektorowa (wektoryzacja) :

https://www.rem.pl/grafika-wektorowa

 • Grafika wektorowa, czy bitmapowa :

https://www.rem.pl/jakosc-wydruku-wektor-czy-bitmapa

 • Grafika wycinana, czy drukowana  :

https://www.rem.pl/naklejka-reklamowa-czy-wycinana-ploterem-grafika-z-folii-samoprzylepnej

 • Folia drukowana, czy folia kolorowa :

https://www.rem.pl/folia-drukowana-czy-folia-kolorowa