Komputerowe wycinanie liter, grafiki z folii samoprzylepnej.

Komputerowe wycinanie liter, grafiki z folii samoprzylepnej.

Plotowanie liter samoprzylepnych

Komputerowe wycinanie (plotowanie) realizujemy dzięki profesjonalnemu ploterowi SUMMA S120T z aktywną głowicą tnącą, pozwalającą na uzyskanie wysokiej dokładności cięcia, kąta prostego, oraz możliwości wycinania bardzo małych i skomplikowanych (o dużej ilości węzłów) grafik reklamowych, szablonów, liter.

Najpierw wykonywane jest opracowanie graficzne, czyli przetworzenie pomysłu klienta na konkretny wzór w postaci elektronicznej, potocznie zwany “projektem” w odpowiednim programie graficznym. Następnie jest on kierowany poszczególnymi elementami do wycinania, w kolejności kolorystycznej. Ploter tnący zaś wycina w każdym kolorze, to co zostało do niego wysłane. Wycinanie jest realizowane z folii samoprzylepnej, która nawinięta jest na role, przeważnie o długości 50 mb. Szerokość folii uzależniona jest od dostawcy, zazwyczaj jest to 100 cm. Rysunek poniżej obrazuje załadowaną na ploter, i wyciętą folie (wzór) który wcześniej został do niego wysłany z programu tnącego.

A tak oto wygląda już gotowy wycięty z folii samoprzylepnej, wcześniej zaprojektowany nasz napis.

Teraz należy pozbyć się niepotrzebnej folii, jest to tzw : “skórowanie” .

Po pozbyciu się niepotrzebnej foli, na papierze podkładowym na którym jest wycinana folia samoprzylepna, pozostaje nam jedynie potrzebna grafika w danym kolorze. Teraz należy w celu łatwiejszego klejenia nałożyć papier transportowy, dzięki któremu dany element w całości zostanie przeniesiony na podłoże w miejsce gdzie zaplanowaliśmy go wykleić np. witryna sklepowa, szyld reklamowy, okno, itp.

Mając w ten sposób przygotowaną grafikę możemy przystąpić do ostatecznego elementu pracy, jakim jest naklejenie wyciętej i nałożonej na papier transportowy grafiki reklamowej.

Tak jak ilustruje to rysunek. Odklejamy papier transportowy wraz z literami znajdującymi się na papierze podkładowym folii, przykładamy w miejsce gdzie ma być naklejony. Lekko przyciskamy papier, następnie mocno dociskamy raklą, raz koło razu. Odrywamy niepotrzebny papier transportowy, i zostaje nam gotowy wyklejony napis.

I tak wygląda wyklejanie grafiki i liter wyciętych komputerowo z folii samoprzylepnej.