Jakość druku, słów pare o rozdzielczości.

Jakość druku, słów pare o rozdzielczości.

Wydruki wielkoformatowe WarszawaRozdzielczość można zdefiniować jako liczbę punktów lub pikseli przypadającą na określoną jednostkę powierzchni. Najczęściej używa się jednostek dpi (dot per inch, czyli punkt na cal), gdzie cal to 2,54 cm. Jeśli więc wydrukujemy obraz o rozdzielczości 600 x 600 dpi, będzie on zawierał maksymalnie 558 punktów na mm2 ((600×600) ÷ (25,4×25,4)). W takim przypadku znaczy to, że pomiędzy dwoma punktami na tym wydruku będzie około 0,042 mm wolnej przestrzeni.

Duże znaczenie, w przypadku rozdzielczości druku ma również jak postrzega ją obserwator. Ludzkie oko cechuje rozdzielczość kątowa o wartości 0,017 stopnia, co oznacza, że przeciętny człowiek może dostrzec z odległości 3 m pojedynczą czarną linię o grubości 1 mm narysowaną na białym tle. Z większej odległości, o ile obserwator nie dysponuje “sokolim wzrokiem” trudno mu będzie ocenić z całą pewnością czy rzeczywiście widzi czarną kreskę. W tym przypadku, rzecz jasna nie bierzemy pod uwagę istotnych czynników warunkujących naszą wrażliwość wizualną, jak oświetlenie czy kolor rysunku i tła.

Jakość druku przy różnej rozdzielczości.
Patrząc na rysunek A i B z bliskiej odległości wyraźnie widać różnice w rozdzielczości, jednak spoglądając na te same rysunki z większej odległości (około 2 m) są one praktycznie niezauważalne osiągnięty by bowiem został limit rozdzielczości kątowej ludzkiego oka.

Druk z wysoką rozdzielczością, oznacza, że obraz dostarczy jak największą ilość informacji wizualnej, bez względu na to z jakiej odległości będzie on oglądany. Dlatego też obraz przeznaczony do wydruku powinien być wystarczająco duży (w kategoriach rozdzielczości) i nie nadmiernie skompresowany, aby zachować jak największą liczbę informacji. Kolejnym aspektem jest rozmiar wydruku, który trzeba dostosować do rozdzielczości oryginalnego obrazu. Ponadto, drukując obraz o mniejszej rozdzielczości niż ta, z którą pracuje ploter drukujący, otrzymamy nieczytelny wydruk w postaci pikseli lub oddalonych od siebie punktów.

Drukując obraz nie zawsze wiemy z jakiej odległości będzie on ostatecznie oglądany, trzeba więc zawsze upewnić się, że będzie on dobrej jakości (czyli wysokiej rozdzielczości) bez względu na odległość. Duże znaczenie ma wielkość kropli, jaką aplikuje głowica drukująca. Zasadniczo im mniejsza kropla, tym większa rozdzielczość druku. Przykładowo drukując kroplą o wielkości 7 pikolitrów, osiągamy rozdzielczość 1400 dpi. Chcąc więc drukować w “dużej rozdzielczości” , należy zdawać sobie sprawę jak wiele czynników warunkuje wizualną jakość wydruku : rozdzielczość obrazu, rozmiar obrazu, odległość od obserwatora, parametry maszyny drukującej.

PODSUMOWANIE :

Naszym zdaniem, należy przygotować plik w skali 1:1 i obejrzeć go z różnych odległości podejmując jednocześnie decyzję czy jego ostateczny wygląd wizualnie nam odpowiada, i dostarcza on wystarczającą ilość informacji wizualnych.

 

 

Opracowano na podstawie artykułu “JAKOŚĆ DRUKU , Rozprawa o rozdzielczości” napisanego przez Jacka Golicza w piśmie PRINT & PUBLISHING nr 177 , KWIECIEŃ 2012 …. i tutaj duże podziękowanie Panie Jacku , w końcu mamy pełną informację na temat jak to jest z tą jakością druku 😉