Grafika wektorowa, wektoryzacja, czyli jak przygotować plik do wycinania ploterem tnącym ?

Jak przygotować plik do wycinania na ploterze ?

Wektoryzacja plików, grafika wektorowa, komputerowe wycinanie znaków graficznych.

U podstaw grafiki wektorowej leży linia – łącząca punkty. Linia może być prostym odcinkiem lub linią krzywą. Wszelkie linie mogą być łączone, tworząc w ten sposób obiekty. Obiekty wektorowe mogą mieć jednolity kolor, posiadać wypełnienie gradientowe, mogą być wypełnione bitmapą, mogą wreszcie posiadać częściową przezroczystość. Grafikę wektorową nazywa się również grafiką obiektową, gdyż obraz w tej grafice składa się ze stosu elementów ułożonych w odpowiedniej kolejności. Tyle wiedzy ogólnej.

Jak przygotować plik do wycinania na ploterze ?Aby można było poprawnie wyciąć grafikę, litery z folii samoprzylepnej jest potrzebny plik wektorowy. Dzięki niemu ploter tnący odczytuje kolejne połączone ze sobą punkty i udając się od jednego do drugiego punktu wycina, tworząc w ten sposób zaprojektowany wcześniej obiekt. Programami które robią to najlepiej są CorelDraw, Adobe Illustrator. Przerobienie grafiki bitmapowej (np zdjęcie, rysunek) na grafikę wektorową nosi nawę wektoryzacji i polega na narysowaniu (naniesieniu) odpowiedniej siatki punktów pokrywającej obiekt wektoryzowany (w naszym przypadku napis “skok”). Wymaga to oczywiście czasu i przede wszystkim doświadczenia, jednak każdy może je zdobyć po prostu ucząc się i próbując.

Jak powinno się wektoryzować grafikę ?Rysunek powyżej pokazuje po lewej plik jaki mamy uzyskać wycinając w jednokolorowej – różowej – folii samoprzylepnej, a po prawej zaś prawidłowo przygotowany plik wektorowy do wycięcia.

Jak zrobić plik wektorowy z pliku jpg ?Powyżej natomiast mamy przykład, gdy grafika jest bardziej skomplikowana i nie da się jej wyciąć z jednokolorowej folii samoprzylepnej. Wówczas grafika jest drukowana na ploterze wielkoformatowym, a następnie wycinana na ploterze tnącym, zwanym potocznie “komputerowym wykrojnikiem”. Tutaj również potrzebny jest plik wektorowy. Po prawej stronie (pierwszy od prawej) rysunku, jak widać jest przedstawiony schemat z bardzo dużą ilością niepotrzebnych linii, które zostały by wycięte, a tym samym nasza naklejka baaardzo odbiegała by po pocięciu od zaplanowanego kształtu (schemat po środku).

Wycinanie znaków w folii samoprzylepnej.A tak wygląda wycięta już, gotowa do naklejenia grafika z folii samoprzylepnej, która została wykonana według pliku wektorowego. Po lewej same litery, po prawej szablon do malowania.

 

avatar
About REM pracownia reklam
REM pracownia reklam, studio graficzne, drukarnia wielkoformatowa. Krótkie terminy realizacji, własne studio graficzne, szerokie zaplecze dostawców zarówno krajowych i zagranicznych, młoda i doświadczona kadra pozwala na bezproblemową realizację składanych zamówień. Nasz sklep internetowy pod adresem : http://remsklep.pl