Folia drukowana czy folia kolorowa ?

Folia drukowana czy folia kolorowa ?

Kolorowa folia samoprzylepna do wycinania na ploterze tnącym.

Jaka jest różnica ? Folia drukowana (zadrukowaną) na ploterze wielkoformatowym, czy … kolorowa folią samoprzylepna ?

Zacznę od tego, że obydwie folie można wycinać na ploterze tnącym, tworząc w ten sposób różnego rodzaju zaplanowane kształty (znaki graficzne, litery, szablony, loga, itp). Aby można było to zrobić potrzebna jest tzw. grafika wektorowa. Następnie za pomocą oprogramowania wycina się je komputerowo w zadanym fragmencie folii samoprzylepnej. Potocznie nazywa się tę czynność “plotowaniem”, lub  korzystaniem z “komputerowego wykrojnika”.

Parametry techniczne, czyli grubość jest podobna (w naszej firmie w obydwu przypadkach jako podstawę stosujemy folie 100 mic.), wytrzymałość na warunki atmosferyczne jest jednak już różna. Folia kolorowa jest trwalsza, dlatego wymyślono coś takiego jak wzmacnianie wydruków poprzez “laminowanie”. Nie oznacza to jednak, że wydrukowane elementy od razu tracą kolor. Z naszych testów i specyfikacji producenta wynika, iż kolory wytrzymują do 2 lat i są odporne przez ten okres na warunki atmosferyczne (słońce, deszcz, śnieg, temperaturę). Jednak jeśli zadrukowana folia ma służyć w “lekko cięższych” warunkach wówczas warto pomyśleć o laminowaniu, co polecamy.

Szukasz druku o wysokiej jakości i wytrzymałości na różne warunki atmosferyczne oraz ścieranie?

Polecamy druk UV LED

Poniższe rysunki przedstawiają różnicę pomiędzy folią zadrukowaną techniką wydruku wielkoformatowego, a kolorową folią samoprzylepną.

Kolorowa folia samoprzylepna :

Kolorowa folia samoprzylepna do wycinania na ploterze tnącym.

Dzięki kolorowej folii samoprzylepnej możemy tworzyć proste wielobarwne grafiki reklamowe, wycinać numery na łódkę, oznaczać hale, lub wykonywać napisy na samochody. Wszędzie tam gdzie mamy do czynienia w miarę prostymi i dużymi elementami, folia kolorowa zdaje egzamin.

Zadrukowana folia samoprzylepna, tutaj w postaci naklejki :

Folia drukowana, zadrukowana na ploterze wielkoformatowym.

Jak widać w pierwszym przypadku (folia kolorowa) zarówno z jednej jak i drugiej strony ma ten sam kolor. Natomiast w przypadku folii zadrukowanej, druk ma kolor zadany (w naszym przypadku jest to kolorowa grafika reklamowa), natomiast folia od strony kleju ma kolor biały  (do druku użyliśmy folii białej).

Zadruki możemy również wykonywać na folii złotej, srebrnej, bezbarwnej matowej, bezbarwnej błysk, glass decor. Wówczas sprawa ma się analogicznie 🙂

Jeśli możemy  jeszcze w czymś pomóc, serdecznie zapraszamy do kontaktu bezpośredniego. W siedzibie naszej firmy, na miejscu do dyspozycji mamy próbki, które dokładnie ilustrują wyżej omawiany temat.